Spekulacja biletami, czyli sprzedaż biletów na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, sportowe czy rozrywkowe po zawyżonych cenach, jest powszechnym zjawiskiem na rynku. W Polsce, takie działania są uznawane za wykroczenie, regulowane przepisami prawa zawartymi w Kodeksie wykroczeń.
Spekulacja biletami
Kluczowe znaczenie w tym kontekście posiada art. 133 § 1 Kodeksu wykroczeń, który wskazuje, iż kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Co istotne, także usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo w przypadku tego wykroczenia są karalne. Takie działania utrudniają dostęp do kultury i rozrywki dla szerszego grona osób oraz mogą negatywnie wpływać na uczestnictwo w wydarzeniach masowych.
Przepis ten dotyczy osób lub firm, które w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kupują bilety na imprezy masowe, aby później sprzedać je po zawyżonych cenach. Aby osoba mogła zostać ukarana zgodnie z art. 133, muszą zaistnieć następujące elementy przestępstwa: zakup biletów w celu odsprzedaży, zamiar osiągnięcia korzyści majątkowej, a także sprzedaż biletów po zawyżonych cenach. W procesie ustalenia winy w przypadku spekulacji biletami, organy muszą zatem zbadać czy osoba czy firma zajmująca się sprzedażą biletów:
- faktycznie nabyła bilety w celu ich odsprzedaży,
- sprzedała bilety po zawyżonych cenach,
- działała w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Spekulacja biletami jest zjawiskiem, które w ostatnich latach stało się coraz bardziej problematyczne, szczególnie w kontekście popularnych wydarzeń kulturalnych czy sportowych. W praktyce, organy ścigania często podejmują działania mające na celu zwalczanie tego procederu poprzez monitorowanie portali internetowych czy innych platform, gdzie dokonuje się odsprzedaży biletów.
Kara w Kodeksie wykroczeń?
Przedmiotem ochrony są interesy konsumenta, które mogą zostać zagrożone lub naruszone przez zachowania spekulacyjne opisane w art. 133 § 1 k.w., polegające na tym, że zostanie podniesiona w nieuzasadniony sposób cena biletów wstępu. Jak wskazuje się w komentarzu do tego przepisu, Strona przedmiotowa naruszenia przepisów dotyczących spekulacji biletami może być różnorodna. Pierwszy rodzaj niedozwolonego zachowania polega na kupowaniu biletów na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. W tym przypadku przewinienie ma charakter formalny, polegając głównie na ogólnym naruszeniu interesów konsumentów poprzez pobieranie wygórowanych cen za wejściówki. Drugi wariant zabronionego zachowania polega na sprzedawaniu z zyskiem takich biletów.
Jak zostało wspomniane wcześniej, wykroczenie opisane w artykule 133 kodeksu wykroczeń grozi alternatywnie karą aresztu, ograniczenia wolności lub karą grzywny. Ze względu na to, że jest to przestępstwo popełniane w celu osiągnięcia korzyści finansowej, jeśli sprawca zostanie skazany na karę aresztu, sąd musi także nałożyć na niego grzywnę zgodnie z zasadami określonymi w artykule 24 paragraf 2 Kodeksu wykroczeń.
Podsumowując, spekulacja biletami, zgodnie z art. 133 Kodeksu wykroczeń, jest wykroczeniem w Polsce. Jest to działanie, które narusza interes publiczny poprzez sztuczne zawyżanie cen biletów na imprezy masowe, utrudniając w ten sposób dostęp do kultury czy rozrywki dla szerszego grona osób. Organizacje odpowiedzialne za egzekwowanie prawa podejmują działania mające na celu zwalczanie tego procederu i karanie osób odpowiedzialnych za spekulację biletami.
Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa wykroczeń
Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska
Telefon: +48 607-576-294
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.