Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

W kontekście zgonu osoby, terminy "karta zgonu" i "akt zgonu" są często używane, ale odnoszą się do różnych dokumentów i procesów. W dzisiejszym artykule omówimy różnice między kartą zgonu a aktem zgonu oraz ich znaczeniem w praktyce.

Karta zgonu

Pierwsza ze wskazanych to karta zgonu. Karta zgonu zawiera podstawowe informacje dotyczące przyczyny zgonu oraz okoliczności śmierci. Jest to wstępny dokument, który umożliwia formalne zgłoszenie zgonu do odpowiednich urzędów. Wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń leczniczych. Jeżeli zwłoki zostały poddane sekcji, to wtedy taki lekarz przed wystawieniem karty zgonu powinien zapoznać się z protokołem sekcji.

Poza tym, nie tylko lekarz, ale także ratownik medyczny jest uprawniony do stwierdzania zgonów. Karta zgonu jest zatem sporządzana przez osobę stwierdzającą zgon i wydawana w jednym egzemplarzu podmiotowi uprawnionemu do pochówku. Karta zgonu składa się z trzech części przeznaczonych:

  1. do zarejestrowania zgonu;
  2. dla administracji cmentarza;
  3. dla potrzeb statystyki publicznej.

Podmiot, któremu zostanie wydana karta zgonu, przedkłada ją kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Karta zgonu w części przeznaczonej do zarejestrowania zgonu zawiera, jeżeli są znane: 1) nazwisko, nazwisko rodowe, imię (imiona) osoby zmarłej, numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), a w przypadku jego braku - rodzaj i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość; 2) datę, godzinę i miejsce zgonu albo datę, godzinę i miejsce znalezienia zwłok; 3) datę oraz miejsce urodzenia osoby zmarłej; 4) płeć osoby zmarłej.

Karta zgonu w części przeznaczonej dla administracji cmentarza w celu pochowania zwłok zawiera: 1) nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona) osoby zmarłej; 2) stan cywilny osoby zmarłej; 3) datę i miejsce zgonu; 4) datę i miejsce urodzenia osoby zmarłej; 5) imiona i nazwiska rodziców osoby zmarłej; 6) informację, czy zgon nastąpił w wyniku choroby zakaźnej; 7) adnotację o zarejestrowaniu zgonu lub zgłoszeniu zgonu. Karta zgonu w części przeznaczonej dla potrzeb statystyki publicznej zawiera: 1) miejsce zamieszkania zmarłego, w tym okres przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze danej gminy, o ile są znane; 2) wykształcenie zmarłego; 3) informacje o zgonie, w tym przyczynę zgonu, oraz o osobie stwierdzającej przyczynę zgonu, a w przypadku dziecka do roku życia: godzinę urodzenia, informacje o stanie jego zdrowia: długość, ciężar ciała, punkty w skali Apgar, informacje o ciąży i porodzie: okres trwania ciąży, wielorakość porodu, liczbę dzieci urodzonych przez matkę.

Akt zgonu

Natomiast drugi ze wskazanych, akt zgonu, to oficjalny dokument wydawany przez urząd stanu cywilnego po zgłoszeniu zgonu i przeprowadzeniu niezbędnych procedur. Akt zgonu jest oficjalnym potwierdzeniem zgonu osoby i stanowi ważny dokument prawnie. Akt zgonu zawiera kompletną dokumentację dotyczącą zgonu, w tym wszystkie szczegóły zgłoszenia, dane osobowe zmarłego, przyczyny zgonu oraz inne istotne informacje. Akt zgonu jest niezbędny do wielu formalności, takich jak uregulowanie spraw związanych z dziedziczeniem, zmianą stanu cywilnego, ubezpieczeniami, emeryturami i innymi kwestiami administracyjnymi.

Zgłoszenie zgonu następuje przez złożenie kierownikowi urzędu stanu cywilnego karty zgonu w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia. Jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej, zgłoszenia zgonu dokonuje się w ciągu 24 godzin od zgonu. Zgłoszenia zgonu dokonuje podmiot uprawniony do pochówku na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kierownik USC zarejestruje zgon (czyli sporządzi akt zgonu) w dniu jego zgłoszenia. Po zarejestrowaniu zgonu kierownik USC wyda nam jeden bezpłatny odpis skrócony aktu zgonu. Za każdy kolejny odpis aktu zazwyczaj trzeba zapłacić opłatę skarbową. Odpis możesz dostać w formie papierowej lub elektronicznej, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie stanu cywilnego.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa rodzinnego

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska