Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Decyzja o rozwodzie nieuchronnie prowadzi do konieczności podziału majątku wspólnego zgromadzonego przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Obejmuje to zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, takie jak samochody, oszczędności, a także udziały w firmach. Proces ten może być skomplikowany i czasochłonny, szczególnie gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia. Czy wyrok rozwodowy ma na to wpływ?

Sprawa o podział majątku

Jednym z kluczowych wyborów, przed którymi stają małżonkowie, jest decyzja, czy łączyć sprawę o podział majątku z postępowaniem rozwodowym, czy też prowadzić te sprawy osobno. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. W przypadku łącznego postępowania o rozwód i podział majątku, sąd może rozstrzygnąć obie kwestie w jednym postępowaniu. Zaletą tego podejścia jest możliwość uzyskania jednorazowego rozwiązania wszystkich spraw dotyczących małżeństwa. Rozwiązanie wszystkich kwestii (rozwód, opieka nad dziećmi, alimenty, podział majątku) w jednym postępowaniu może być wygodne. W praktyce jednak rozstrzygnięcie podziału majątku może znacząco przedłużyć postępowanie rozwodowe. Spory majątkowe często są skomplikowane i wymagają szczegółowej analizy, co może prowadzić do długotrwałego procesu.

Alternatywą jest prowadzenie sprawy o podział majątku oddzielnie od postępowania rozwodowego. Taka strategia może być korzystna w przypadkach, gdy małżonkowie nie są w stanie szybko porozumieć się co do podziału majątku lub gdy chcą skupić się na uzyskaniu rozwodu w krótszym czasie. Oddzielne postępowanie o podział majątku pozwala na szybsze uzyskanie wyroku rozwodowego, co jest korzystne, gdy małżonkowie chcą jak najszybciej zakończyć formalnie swoje małżeństwo. Małżonkowie mogą mieć też więcej czasu na negocjacje i osiągnięcie porozumienia dotyczącego podziału majątku, bez presji czasu związanej z postępowaniem rozwodowym. Jednakże, prowadzenie dwóch postępowań może być męczące i stresujące, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Nadto, chociaż rozwód może zostać uzyskany szybciej, pełne rozwiązanie kwestii majątkowych może zająć więcej czasu.

Rozwód a podział majątku

Trzeba przy tym jednak pamiętać, że w polskim systemie prawnym sposób orzekania o winie w rozwodzie nie wpływa na podział majątku wspólnego. Niezależnie od tego, czy rozwód następuje z orzeczeniem o winie jednej ze stron, czy bez orzekania o winie, procedura podziału majątku przebiega według tych samych zasad. Zgodnie z art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, domniemanie jest takie, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, co oznacza, że każdy z małżonków ma prawo do połowy wartości majątku zgromadzonego w trakcie małżeństwa. Każdy z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, ale musi to być poparte dowodami na różne wkłady w zgromadzenie tego majątku, takie jak finansowe inwestycje lub praca w domu.

Przy procesie podziału majątku pierwszym krokiem jest zgromadzenie pełnej listy aktywów i pasywów należących do majątku wspólnego. Wycena nieruchomości, ruchomości, środków finansowych oraz innych składników majątku wspólnego jest kluczowa dla sprawiedliwego podziału. Małżonkowie mogą spróbować samodzielnie uzgodnić sposób podziału majątku. Jeśli osiągną porozumienie, mogą przedłożyć je sądowi do zatwierdzenia. Jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, sąd rozstrzyga podział majątku. Proces sądowy może obejmować wyznaczenie biegłych do wyceny majątku oraz przesłuchania świadków.

Nieruchomości są to często najcenniejsze aktywa w majątku wspólnym. Mogą być one sprzedane, a uzyskane środki podzielone między małżonków. Alternatywnie, jedna ze stron może odkupić część nieruchomości od drugiej strony. Podział ruchomości takich jak samochody, meble czy sprzęt elektroniczny często odbywa się na zasadzie umowy między małżonkami lub decyzji sądu. Konta bankowe, akcje, obligacje i inne formy inwestycji są również dzielone między małżonków. Podział majątku obejmuje również długi zaciągnięte w trakcie małżeństwa. Małżonkowie są zazwyczaj zobowiązani do równego podziału tych zobowiązań, chyba że sąd zdecyduje inaczej. Kiedy majątek wspólny obejmuje przedsiębiorstwo, jego podział może być bardziej skomplikowany. Może obejmować sprzedaż firmy, podział jej udziałów lub przejęcie przez jednego z małżonków z koniecznością spłaty drugiego.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa rodzinnego

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska