Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Spoofing to rodzaj cyberataku polegającego na podszywaniu się pod inną osobę, instytucję lub urządzenie w celu oszukania ofiary. Ataki te mogą mieć różne formy, w zależności od celu i sposobu przeprowadzenia, jednak zawsze mają na celu wprowadzenie ofiary w błąd i wyłudzenie. Co za to jednak grozi?

Spoofing

W ostatnim czasie ofiarami spoofingu w Polsce stali się również znani youtuberzy, co pokazuje, jak poważny i szeroko rozpowszechniony jest ten problem. Atakujący podszywali się pod nich w celu uzyskania korzyści majątkowych, wyłudzenia danych lub wyrządzenia szkody. Działania te miały na celu oszukanie fanów, wykradanie informacji lub uzyskanie dostępu do kont na platformach społecznościowych.

Spoofing, czyli podszywanie się pod inny podmiot, przybiera różne formy, a youtuberzy ze względu na swoją popularność i liczne grono odbiorców, stają się atrakcyjnymi celami dla przestępców. Atakujący mogą podszywać się pod nich podczas połączeń telefonicznych, e-maili lub nawet wiadomości w mediach społecznościowych. Działania te mogą również zagrażać reputacji i zaufaniu do danej osoby publicznej, co jest dodatkowym aspektem strat, jakie różne osoby mogą ponieść. W praktyce wyróżniamy różne rodzaje spoofingu:

  1. Spoofing telefoniczny (Caller ID Spoofing) - cyberprzestępca podszywa się pod inną osobę lub firmę, zmieniając numer telefonu wyświetlany na urządzeniu odbiorcy. Ofiary często są wprowadzane w błąd, myśląc, że dzwoni do nich zaufany podmiot, np. bank, policja lub znajoma osoba.
  2. Email spoofing - wtym przypadku atakujący podszywa się pod nadawcę wiadomości e-mail. Fałszywe maile często wyglądają jak autentyczne, pochodzące od znanej instytucji (np. banku, firmy kurierskiej) i mogą zawierać linki do stron phishingowych lub złośliwe załączniki.
  3. IP Spoofing - polega na fałszowaniu adresu IP (unikalny identyfikator komputera w sieci) w celu ukrycia prawdziwego źródła ataku. Ten typ spoofingu jest często stosowany w atakach DDoS (rozproszonych atakach odmowy usługi), aby przeciążyć serwery lub uzyskać dostęp do chronionych zasobów.
  4. ARP Spoofing - atakujący podszywa się pod urządzenie w lokalnej sieci, aby przekierować ruch sieciowy przez swoje urządzenie. Dzięki temu może przechwytywać dane przesyłane między użytkownikami a siecią, w tym hasła i inne poufne informacje.
  5. Website Spoofing - polega na tworzeniu fałszywej strony internetowej, która jest identyczna lub bardzo podobna do strony zaufanej instytucji (np. banku). Celem ataku jest skłonienie użytkowników do wprowadzenia na takiej stronie swoich danych logowania, które następnie trafiają do przestępców.

Co za to grozi?

W odpowiedzi na rosnącą skalę cyberprzestępczości, w tym ataków spoofingowych, w Polsce wprowadzono konkretne regulacje, które mają na celu zwalczanie takich działań. Zostały one określone w art. 31 ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Zgodnie z tym przepisem, osoby, które w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, osobistej lub wyrządzenia innej osobie szkody, podszywają się pod inne osoby, mogą ponieść poważne konsekwencje prawne. W przypadku spoofingu związanego z połączeniami głosowymi, atakujący mogą manipulować informacją adresową (numerem telefonu lub innym identyfikatorem), aby ofiara uwierzyła, że ma do czynienia z kimś innym – często osobą lub instytucją godną zaufania.

Zgodnie z art. 31 ustawy, kara za spoofing może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli czyn ma na celu uzyskanie korzyści majątkowej, osobistej lub wyrządzenie szkody. W przypadkach, gdy przestępstwo jest mniejszej wagi, sprawca może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ocena wagi przestępstwa zależy od jego skutków, a także od skali strat poniesionych przez ofiary. Jeśli natomiast spoofing zostanie popełniony na szkodę osoby najbliższej, ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. Tego rodzaju przepisy mają na celu ochronę prywatności i bezpieczeństwa obywateli, ale także zapobiegają nadużyciom w bliskich relacjach, gdzie spoofing może być narzędziem nękania.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa karnego

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska