Ustalenie i realizacja kontaktów z dzieckiem są istotnymi kwestiami w przypadku rozwodów, separacji lub sytuacji, w których rodzice nie mieszkają razem. Najlepszym rozwiązaniem jest osiągnięcie porozumienia między rodzicami w sprawie ustalenia kontaktów z dzieckiem. Mogą oni omówić i ustalić harmonogram spotkań, które będą uwzględniały najlepsze interesy dziecka. Jeżeli porozumienie między rodzicami nie jest możliwe lub nie przynosi rezultatów, można zwrócić się do sądu rodzinnego o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Sąd podejmie decyzję, uwzględniając dobro dziecka i inne istotne czynniki.
Ustalenie kontaktów z dzieckiem
Jak wskazuje się w art. 1131 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Natomiast w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy. Regulacje te stosuje się odpowiednio, jeżeli dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Jednym ze sposobów ustalenia kontaktów rodzica z dzieckiem jest zatem wszczęcie postępowania sądowego. Postępowanie wszczyna wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem, określany też jako wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.
Częstotliwość kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest odgórnie ustalona, ponieważ zależy od wielu czynników, w szczególności są to:
- potrzeby dziecka,
- potrzeby rodzica,
- predyspozycje i kompetencje wychowawcze rodzica,
- miejsce zamieszkania dziecka,
- miejsce zamieszkania rodzica i inne.
We wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem wskazuje się miejsce i datę sporządzenia pisma, oznacza odpowiedni sąd oraz wydział, wskazuje na strony (wnioskodawcę i uczestnika/uczestniczkę), a także tytuł pisma. W takim piśmie wnosimy o uregulowanie kontaktów jednego z rodziców z małoletnim dzieckiem stron w określony sposób – np. w taki sposób, że rodzic będzie uprawniony do kontaktów z dzieckiem w każdą środę i piątek od godziny 17:00 do 20:00, a także w co drugi weekend od soboty od 10:00 do niedzieli do 18:00, a także w określony sposób w okresach takich jak wakacje, ferie, święta itd., wraz z np. zobowiązaniem ojca do osobistego odbioru i odwiezienia dziecka do jego miejsca zamieszkania. Taki wniosek odpowiednio uzasadniamy, możemy także oczywiście wnieść o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów, zabezpieczenie kontaktów, wniosek podpisujemy, dodajemy załączniki, dowód uiszczenia opłaty oraz odpis.
W tym wypadku właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. W praktyce regulowanie kontaktów możliwe jest także np. w trakcie postępowania rozwodowego, a możliwe jest również złożenie wniosku np. o zakazanie kontaktów jednego rodzica z dzieckiem.
Realizacja kontaktów
Odpowiednie przepisy dotyczące wykonywania kontaktów z dziećmi zostały zawarte także na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.
Postępowanie o wykonywanie kontaktów jest dwuetapowe i ma charakter opiekuńczy. W pierwszym etapie postępowania sąd wydaje postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty, w drugim – o nakazanie zapłaty. Do wniosku o wszczęcie postępowania uregulowanego w niniejszym oddziale należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem. Brak realizacji kontaktów przez rodzica może mieć zatem poważne konsekwencje.
Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa rodzinnego, ustalenia i realizacji kontaktów z dzieckiem
Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska
Telefon: +48 607-576-294
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.