Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Karuzela VAT, znana również jako oszustwo karuzelowe, to złożony schemat nadużyć podatkowych, który polega na wykorzystywaniu mechanizmu VAT w celu oszustwa podatkowego na dużą skalę. Jest to problem poważny dla finansów publicznych wielu państw i stanowi zagrożenie dla uczciwych przedsiębiorstw oraz ogólnej stabilności systemu podatkowego.

Karuzela VATowska – na czym polega?

Wobec tego, karuzela VAT to schemat nadużyć podatkowych, w którym grupa spółek fałszuje transakcje w celu uzyskania zwrotu VAT większego niż faktyczny podatek, który został wpłacony. Schemat polega na tworzeniu tzw. "karuzeli" transakcji między spółkami, często w różnych państwach, w celu sztucznego generowania transakcji i faktur. W tym procesie VAT jest naliczany i wpłacony, a następnie otrzymywany zwrot VAT, jednak podatnicy znikają przed zapłaceniem rzeczywistego podatku do budżetu państwa.

            Mechanizm działania wygląda w następujący sposób:

  • Krok 1 - Tworzenie karuzeli: Grupa spółek tworzy "karuzelę" transakcji, gdzie towar jest sprzedawany od jednej spółki do drugiej po zawyżonej cenie.
  • Krok 2 - Naliczanie VAT: Faktury VAT są wystawiane dla każdej transakcji w karuzeli, naliczając VAT na podstawie zawyżonych cen.
  • Krok 3 - Zwrot VAT: Spółka, która otrzymuje fakturę, zgłasza VAT do zwrotu od państwa na podstawie fikcyjnych transakcji.
  • Krok 4 - Zniknięcie podatnika: Zamiast wpłacić VAT do budżetu państwa, spółka znika, unikając płacenia rzeczywistego podatku.

Udział w oszustwie karuzelowym niszczy reputację przedsiębiorstwa i prowadzi do utraty zaufania klientów, partnerów biznesowych oraz władz państwowych. Posiada on także odpowiednie konsekwencje finansowe. Uczciwe przedsiębiorstwa mogą ponieść straty finansowe, gdyż uczestnictwo w oszustwie karuzelowym może wpłynąć na zdolność uzyskania zwrotów VAT oraz doprowadzić do kontroli podatkowej. Ma to również wpływ na gospodarkę. Rozpowszechnienie oszustwa karuzelowego wpływa negatywnie na dochody państwa, co może prowadzić do ograniczenia funduszy na cele publiczne, takie jak edukacja czy opieka zdrowotna.

Co grozi za udział w karuzeli?

Zaczynając od podstaw, uczestnictwo w procederze karuzeli podatkowej jest skomplikowanym zachowaniem. Z tego powodu, w trakcie wymierzania kary za tego rodzaju przestępstwo, sąd rozważa wiele przepisów, w których określone są różnorodne sankcje. Przepisy, które mają zastosowanie, obejmują zarówno postanowienia zawarte w Kodeksie Karnym Skarbowym, jak i w Kodeksie Karnym. Według przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego, za oszustwa podatkowe grozi zazwyczaj kara 5 lat pozbawienia wolności lub wysoka grzywna. W zależności od działań podejmowanych przez osobę oskarżoną, może to również być uznane za oszustwo (zgodnie z art. 286 Kodeksu Karnego), co polega na wprowadzeniu innej osoby w błąd lub wykorzystaniu jej błędu w celu uzyskania korzyści majątkowej poprzez niekorzystne rozporządzenie mieniem. W takiej sytuacji sprawca może być skazany na karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Innym możliwym przewinieniem jest fałszerstwo materialne faktur (na mocy art. 270a Kodeksu Karnego), co oznacza używanie, podrabianie lub przerabianie faktur w celu wprowadzenia w błąd odnośnie okoliczności faktycznych mających wpływ na wysokość należności podatkowych lub ich zwrotu, albo faktur mających znaczenie dla zwrotu innych należności o charakterze podatkowym. W przypadku tego przestępstwa, sprawca również podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Podsumowując, karuzela VAT jest poważnym problemem w dziedzinie finansów publicznych i przedsiębiorczości. Jej mechanizm opiera się na wykorzystaniu mechanizmu VAT w celu uniknięcia płacenia podatków. Udział w oszustwie karuzelowym grozi poważnymi konsekwencjami prawno-finansowymi i może wpłynąć na całą gospodarkę państwa. Współpraca międzynarodowa, wdrażanie odpowiednich regulacji i ścisłe monitorowanie transakcji to kluczowe elementy w walce z tym rodzajem oszustwa podatkowego.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa karnego i udziału w karuzeli VATowskiej

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska