Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Przestępczość tzw. "białych kołnierzyków" odnosi się do działań przestępczych popełnianych przez osoby z wysokim statusem społecznym i zawodowym, często w ramach swoich zawodów lub funkcji w firmach, instytucjach lub rządach. Przestępczość tego rodzaju jest często ukryta i skomplikowana, co sprawia, że ​​jest trudna do wykrycia. W poniższym artykule omówimy, kim są "białe kołnierzyki" oraz jakie przestępstwa popełniają.

Białe kołnierzyki – kim są?

Przede wszystkim, tzw. "białe kołnierzyki" (z j. ang. white collars) to termin używany do opisania osób, które pracują w zawodach wymagających noszenia garniturów lub białych koszul, takich jak pracownicy korporacyjni, menedżerowie, prawnicy, lekarze, bankierzy, urzędnicy państwowi i inni przedstawiciele zawodów wymagających wysoko wykształcenia i odpowiedzialności. Charakteryzują się oni zazwyczaj wysokim statusowym i zawodowym położeniem oraz dostępem do poufnych informacji i zasobów finansowych. Bardzo często z nimi związane są także różnego rodzaju czyny zabronione, które zdeterminowały wystąpienie określenia ,,przestępstwa białych kołnierzyków”.

Przestępczość białych kołnierzyków

Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie przestępstwa popełniają ,,białe kołnierzyki”? Przede wszystkim, są to oszustwa finansowe. "Białe kołnierzyki" często popełniają przestępstwa finansowe, takie jak fałszowanie dokumentów, przekręty księgowe, manipulacje na giełdach, a także nieuczciwe praktyki bankowe. Oszustwa te mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych dla inwestorów i firm. Kolejnym z przykładów jest pranie brudnych pieniędzy. Osoby z wysokim statusem społecznym mogą być zaangażowane w pranie brudnych pieniędzy, czyli proces ukrywania pochodzenia nielegalnych dochodów poprzez ich wprowadzenie do legalnych źródeł finansowych.

Kolejne z często popełnianych przestępstw to wszelkiego rodzaju korupcja. "Białe kołnierzyki" mogą być zamieszane w przypadki korupcji, gdzie dają lub przyjmują łapówki w zamian za decyzje korzystne dla swoich firm lub organizacji. Często dopuszczają się oni także różnego rodzaju nadużyć wobec klientów. W niektórych przypadkach osoby z branży finansowej lub medycznej mogą nadużywać zaufania klientów, np. przez nieodpowiednie doradztwo finansowe lub inne tego typu działania. Wreszcie, "białe kołnierzyki" mogą przekazywać poufne informacje firmowe lub państwowe osobom trzecim, co może prowadzić do strat finansowych lub narażenia na szwank bezpieczeństwo narodowe. Niektóre osoby tego typu mogą także unikać płacenia podatków poprzez zatajanie swoich dochodów lub korzystanie z luk w przepisach podatkowych.

Aby przeciwdziałać przestępczości "białych kołnierzyków", niezbędne są odpowiednie środki. Jednym z nich są ścisłe regulacje i audyty. Wzmacnianie regulacji i przepisów dotyczących branż, w których działa duża liczba "białych kołnierzyków", oraz regularne audyty finansowe mogą pomóc w wykrywaniu nieprawidłowości. Nadto, także wdrażanie programów szkoleniowych w zakresie etyki zawodowej może pomóc w kształtowaniu postaw moralnych wśród pracowników i menedżerów.

Innym sposobem przeciwdziałania tego typu czynom jest tzw. ,,whistleblower protection”. Zapewnienie ochrony osobom zgłaszającym nieprawidłowości w organizacjach może zachęcić pracowników do wyjawiania przestępstw. Na koniec warto wspomnieć, że również wspieranie organów ścigania w badaniach przestępstw "białych kołnierzyków" i alokowanie odpowiednich zasobów finansowych i ludzkich może pomóc w skutecznym ściganiu sprawców.

Podsumowując, przestępczość tzw. "białych kołnierzyków" to złożone i ukryte działania przestępcze popełniane przez osoby o wysokim statusie społecznym i zawodowym. Przestępczość ta obejmuje wiele rodzajów przestępstw finansowych i korupcyjnych, które mogą prowadzić do ogromnych strat dla firm i społeczeństwa. Środki przeciwdziałania, takie jak ścisłe regulacje, etyczne szkolenia i wzmocnienie organów ścigania, są niezbędne do walki z tą formą przestępczości.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa karnego

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska