Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Rozpijanie małoletniego stanowi w polskim porządku prawnym przestępstwo związane z narażeniem osoby nieletniej na spożywanie alkoholu. Zgodnie z polskim prawem karnym, takie działanie jest zakazane ze względu na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa nieletnich. Na czym polega zatem rozpijanie małoletniego i co za to grozi na gruncie prawa karnego?

Rozpijanie małoletniego

Jeśli chodzi o definicję rozpijania małoletniego, to można wskazać, że rozpijanie małoletniego polega na dostarczaniu alkoholu lub umożliwianiu spożywania alkoholu osobie poniżej 18. roku życia. Dotyczy to osób, które są w grupie szczególnie chronionej przed spożywaniem alkoholu ze względu na ich rozwój fizyczny i psychiczny. Co ważne, nie musi być to spożycie dużej ilości alkoholu. Wystarczy umożliwianie nieletniemu wypicia nawet niewielkiej ilości trunku. Napojem alkoholowym jest zaś produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Celem takich regulacji jest oczywiście ochrona nieletnich, a także ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jest to swoista ochrona nieletnich ustalona przez ustawodawcę przed negatywnymi skutkami spożycia alkoholu, które mogą mieć znaczący wpływ na ich zdrowie i rozwój. Nakładając sankcje za rozpijanie małoletnich, prawo karne stawia na odpowiedzialność osób dorosłych za przyczynianie się do szkodliwych zachowań nieletnich. Dotyczy to osób poniżej 18 roku życia.

Co ważne, większość autorów zasadnie przyjmuje, że znamię „rozpija” wymaga dla jego realizacji wielości zachowań sprawcy. Rozpijanie nieletniego z art. 208 k.k. to  zatem wielokrotne, powtarzające się zachowanie sprawcy, a nie jednorazowe podanie małoletniemu alkoholu do spożycia. Jest to przestępstwo z abstrakcyjnego narażenia na niebezpieczeństwo, czyli przestępstwo formalne. Sprawcą tego przestępstwa może być każdy (przestępstwo powszechne). Czyn ten może być popełniony umyślnie z zamiarem zarówno bezpośrednim, jak i ewentualnym.

Odpowiedzialność karna

Osoba podejrzana o rozpijanie małoletniego może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, a sama sprawa być przedmiotem postępowania karnego. Nadto, w przypadku działania w miejscu publicznym lub w lokalu gastronomicznym, mogą zostać również nałożone sankcje administracyjne na właściciela lokalu. Zgodnie bowiem z art. 208 Kodeksu karnego - kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dostarczanie alkoholu do nieletniego obejmuje wszelkie możliwe sposoby przekazywania alkoholu młodocianym, zarówno w formie płatnej, jak i nieodpłatnej, bezpośrednio lub pośrednio. Ułatwianie spożycia oznacza zaś tworzenie okoliczności sprzyjających spożyciu alkoholu przez osobę nieletnią, na przykład poprzez zakup alkoholu dla niej, udostępnienie miejsca do spożycia alkoholu czy udzielenie wskazówek, jak zdobyć alkohol. Natomiast ostatnia z czynności, tj. nakłanianie polega na zachęcaniu, namawianiu lub proszeniu nieletniego o spożycie alkoholu.

Rozpijanie małoletnich to problem o szerokim spektrum skutków, zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa jako całości. Spożycie alkoholu w okresie wzrastania może zakłócić rozwój fizyczny, neurologiczny i psychospołeczny. Do tego wczesne rozpoczęcie picia zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu w przyszłości. Poza tym, spożycie alkoholu może prowadzić do obniżenia osiągnięć szkolnych, absencji, czy problemów z koncentracją. Małoletnie osoby pod wpływem alkoholu mogą podejmować ryzykowne zachowania, takie jak agresja, nieodpowiedzialne zachowania seksualne czy też prowadzenie pojazdów. Z uwagi na to istnieje konieczność edukacji dotyczącej szkodliwości spożycia alkoholu w młodym wieku oraz prowadzenie programów profilaktycznych wśród młodzieży.

Reasumując, rozpijanie małoletniego jest przestępstwem, które ma na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa nieletnich przed negatywnymi skutkami spożycia alkoholu. Zgodnie z polskim prawem karnym, osoby dopuszczające się tego przestępstwa mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej z tego tytułu. Konieczne jest w tym zakresie jednak spełnienie odpowiednich przesłanek z ustawy.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa karnego i rozpijania małoletniego

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska