Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Paserstwo w dużym skrócie stanowi przestępstwo polegające na nabywaniu, przechowywaniu, przekazywaniu lub wprowadzaniu do obrotu przedmiotów uzyskanych w sposób nielegalny lub w sposób sprzeczny z prawem. Na czym ono jednak dokładnie polega, jakie są jego rodzaje oraz co grozi za popełnienie tego czynu?

Paserstwo – rodzaje, przykłady

Paserstwo jest przestępstwem, które może polegać np. na nielegalnym handlu lub pomocy w obrocie przedmiotami, które zostały uzyskane w wyniku kradzieży, rozboju, oszustwa lub innych przestępstw mających na celu zdobycie majątku. Paserstwo swoim zakresem może obejmować różnego rodzaju działania takie jak np.:

  1. Nabywanie - kupowanie przedmiotów, pomimo wiedzy lub podejrzenia, że pochodzą one z przestępstwa.
  2. Przechowywanie - trzymanie w posiadaniu, skrycie lub przechowywanie przedmiotów zdobytych nielegalnie.
  3. Przekazywanie i wprowadzanie do obrotu – tj. odsprzedawanie lub przekazywanie przedmiotów, które zostały pozyskane nielegalnie, bądź uczestnictwo w procesie ich wprowadzenia na rynek.

Przykładami przedmiotów, które występują często w przypadku paserstwa, są m.in. rzeczy kradzione takie jak biżuteria, elektronika, samochody, dzieła sztuki, a czasem również broń, narkotyki albo przedmioty używane do popełnienia przestępstw. Paserstwo może także prowadzić do strat finansowych w skali makroekonomicznej, gdy nielegalny obrót wpływa na legalny rynek. Wyróżnia się jego dwa podstawowe rodzaje – tj. paserstwo umyślne oraz nieumyślne.

Odpowiedzialność karna

Paserstwo stanowi przestępstwo z negatywnymi konsekwencjami dla jednostek, społeczeństwa i gospodarki. Skutki obejmują nie tylko konsekwencje prawne, a sama walka z paserstwem wymaga skutecznych działań prawnych, edukacyjnych i prewencyjnych. Jeśli chodzi natomiast o odpowiedzialność karną za popełnienie tego czynu, to została ona określona w Polsce na gruncie ustawy Kodeks karny.

Pierwszym z omawianych jest paserstwo umyślne. W tym wypadku osoba, która rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestępstwo paserstwa jest zatem popełniane umyślnie, gdy sprawca ma świadomość tego, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Czym innym jest natomiast paserstwo nieumyślne. W tym przypadku osoba, która to rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Paserstwo nieumyślne ma zatem miejsce wtedy, gdy sprawca nie ma świadomości, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego, pomimo tego, że może i powinien to przypuszczać. W wypadku natomiast znacznej wartości rzeczy, o której mowa wcześniej, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zapobieganie paserstwu może obejmować działania takie jak wzmacnianie kontroli nad obrotem różnego rodzaju majątkiem czy też działania na szczeblu międzynarodowym w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej i handlu nielegalnymi przedmiotami. Ważna jest także edukacja i świadomość społeczna – czyli informowanie społeczeństwa o konsekwencjach paserstwa oraz promowanie uczciwego obrotu majątkiem. Wobec tego, paserstwo stanowi poważne zagrożenie dla porządku publicznego i gospodarki. Działania mające na celu zapobieganie i zwalczanie tego przestępstwa wymagają współpracy organów ścigania, edukacji społeczeństwa oraz stosowania surowych kar dla osób zaangażowanych w nielegalny handel przedmiotami pochodzącymi z przestępstw.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa karnego i paserstwa

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska