Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Kradzież drzew z lasu to działanie, które może mieć negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego, gospodarki leśnej i społeczności lokalnych. Czy wiesz jednak, że kradzież z drzewa z lasu jest także jednym z przestępstw, wskazanych na gruncie polskiego Kodeksu karnego?

Kradzież drzewa z lasu

Kradzież drzew z lasu może dotyczyć zarówno pojedynczych drzew, jak i masowych wycinek, co powoduje znaczne straty dla lasów. Nielegalna wycinka prowadzona jest często bez żadnych zezwoleń lub z naruszeniem przepisów ochrony środowiska, co powoduje degradację lasu i utratę różnorodności biologicznej. Kradzież drzew z lasu powoduje także straty ekonomiczne dla przedsiębiorstw leśnych, mogących prowadzić do utraty miejsc pracy i obniżenia dochodów. Nadto, społeczności lokalne związane z leśnictwem mogą ponosić straty w wyniku kradzieży, co wpływa na ich byt i funkcjonowanie.

Jeśli chodzi zaś o przyczyny kradzieży drzew, to głównie jest to zysk finansowy - nielegalna wycinka drzew często jest motywowana chęcią szybkiego zysku poprzez sprzedaż drewna. Często tereny leśne są obszarami trudno dostępnymi i nienadzorowanymi, co ułatwia nielegalne działania.. Z uwagi na to wzmożony nadzór, kontrola oraz patrole leśne mogą zmniejszyć skalę kradzieży drzew z lasu. Do tego programy edukacyjne i podnoszenie świadomości społecznej mogą zmienić postawy i podkreślić znaczenie ochrony lasów.

Przestępstwo i kara

Kradzież drzewa z lasu stanowi także przestępstwo na gruncie polskiego Kodeksu karnego (KK). Zgodnie bowiem z art. 290 §  1 KK, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież. Kradzież została wskazana na gruncie art. 278 §  1 KK, według którego osoba, któ®a zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dodatkowo, w razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa. Oprócz zatem kary pozbawienia wolności, sprawca może także ponieść odpowiedzialność finansową w postaci konieczności zapłat nawiązki za drzewo.

Wobec tego, w polskim prawie karnym kradzież drzewa z lasu jest traktowana jako przestępstwo związane z bezprawnym pozyskiwaniem zasobów leśnych. Obejmuje ona działania polegające na nielegalnej wycince czy też kradzieży drzewa.  Mimo tego, została ona umieszczona w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko mieniu, nie zaś np. przeciwko środowisku naturalnemu. Pojęcie lasu definiuje zaś art. 3 ustawy o lasach jako:

1) grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:

  1. a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
  2. b) stanowiący rezerwat przyrody, lub wchodzący w skład parku narodowego, albo
  3. c) wpisany do rejestru zabytków;

2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

Jeśli wycięcie drzewa ma na celu jego przywłaszczenie i odbywa się poza wyznaczonym terenem, to uznaje się to za zwykłą kradzież. Natomiast samym wykonawczym w tym wypadu jest usunięcie drzewa – co oznacza oderwanie go od naturalnego podłoża, do którego jest przyczepione. Usunięcie obejmuje nie tylko odcięcie pnia przy pomocy narzędzi, takich jak siekiera lub piła, ale także na przykład wyciągnięcie drzewa z korzeniami lub wykopanie go. Jest to przestępstwo powszechne i kierunkowe. Omawiany czyn zabroniony można popełnić tylko umyślnie, w zamiarze bezpośrednim.

Reasumując, kradzież drzew z lasu może stanowić przestępstwo, które negatywnie wpływa na środowisko, gospodarkę leśną i społeczności lokalne. Zapobieganie temu zjawisku wymaga połączenia działań nadzorczych, edukacyjnych i prawniczych. Ochrona lasów i ich zasobów to istotny element dbałości o środowisko naturalne oraz gospodarkę zrównoważoną.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa karnego

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska