Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Alimenty na dziecko od drugiego z rodziców są świadczeniami pieniężnymi, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego wsparcia materialnego dla dziecka po rozpadzie małżeństwa czy też w sytuacji, gdy partnerzy rozchodzą się, a dziecko zamieszkuje z jednym z rodziców. Są one przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, wychowaniem, nauką, opieką zdrowotną oraz innymi potrzebami dziecka. Jak można uzyskać zatem takie alimenty i w jaki sposób napisać odpowiedni pozew?

Pozew o alimenty

Podstawy prawne uzyskania alimentów na dziecko zawiera Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przepisy te określają zasady ustalania wysokości alimentów oraz obowiązki rodziców wobec swoich dzieci, również po rozstaniu się. Wysokość alimentów na dziecko od byłego małżonka jest ustalana na podstawie dochodów oraz potrzeb dziecka, a także możliwości finansowych i obowiązków alimentacyjnych rodziców. Sąd podejmuje decyzję w tej sprawie, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, takie jak zarobki obu rodziców, koszty utrzymania dziecka oraz inne okoliczności mające wpływ na jego dobro.

Obowiązek alimentacyjny wynika z zasady, że rodzice są zobowiązani do wspólnego pokrywania kosztów utrzymania i wychowania dziecka, nawet po rozwodzie lub rozstaniu. Oznacza to, że obaj rodzice, w tym były małżonek, mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz dziecka. Alimenty na dziecko od byłego małżonka zwykle są wypłacane w formie miesięcznych płatności pieniężnych na konto bankowe drugiego rodzica. Jeśli między stronami nie było małżeństwa, to nie doszło do rozwodu, w którym sąd reguluje kwestie związane z alimentami na dziecko. Wówczas konieczne może być złożenie odpowiedniego pozwu o alimenty do właściwego sądu. Wysokość alimentów na dziecko od byłego małżonka może także ulec zmianie w razie zmiany okoliczności mających wpływ na sytuację finansową rodziców lub potrzeby dziecka.

Jak napisać taki pozew? O czym pamiętać?

Pozew o alimenty należy złożyć do sądu rejonowego (Wydziału Rodzinnego i Nieletnich). Właściwym miejscowo jest sąd według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, jak i sąd według miejsca zamieszkania strony pozwanej – wybór sądu należy do powoda. Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 r. strona dochodząca alimentów nie ponosi opłat sądowych, także w sprawach o podwyższenie alimentów. Pozwu nie trzeba zatem opłacać.

Pierwszym krokiem jest podanie miejsca i daty sporządzenia pozwu, a także danych stron postępowania, czyli danych powoda (osoby ubiegającej się o alimenty) oraz pozwanej (osoby, od której żądane są alimenty). Należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz inne istotne dane identyfikacyjne (np. PESEL). Należy wskazać także właściwy sąd i jego wydział. Pozew powinien posiadać także tytuł i należy w nim jasno określić żądanie, czyli kwotę alimentów, które powód żąda od pozwanej. Kwotę tę należy odpowiednio uzasadnić, przedstawiając koszty związane z utrzymaniem dziecka oraz dochody i możliwości zarobkowe strony pozwanej. Kluczowe mogą być tutaj odpowiednie dokumenty i dowody w sprawie, np. dokumenty potwierdzające wysokość zarobków stron, rachunki za opiekę zdrowotną dziecka, dokumenty dotyczące wydatków na edukację itp.

Oprócz tego w pozwie można zawrzeć także inne wnioski – np. o zabezpieczenie alimentów, a także o zwrot kosztów postępowania. W pozwie konieczne jest także wskazanie na tzw. oświadczenie o mediacji. Po uzasadnieniu zaś, na końcu pozwu powinien znajdować się podpis powoda lub jego pełnomocnika, jeśli został on ustanowiony. Konieczne jest także złożenie odpowiednich załączników do pozwu, w tym odpis pisma dla strony pozwanej. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z pomocy prawnika, który pomoże Ci przygotować profesjonalny pozew o alimenty.

Reasumując, alimenty na dziecko od byłego partnera mają na celu zapewnienie odpowiedniego wsparcia materialnego dla dziecka po rozpadzie związku. Ich wysokość jest ustalana przez sąd na podstawie dochodów i potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych rodziców. Jeśli nie ma regulacji w tym przedmiocie w wyroku rozwodowym albo zachodzi konieczność zmiany wysokości alimentów, trzeba złożyć w sądzie odpowiedni pozew.

Kontakt w zakresie porady prawnej dotyczącej prawa rodzinnego i pozwu o alimenty

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska

Telefon: +48 607-576-294

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kancelaria Adwokacka B-Legal Toruń, adwokat rozwodowy Katarzyna Bórawska